[ANIME BD] My Neighbours The Yamadas – Double Play

No i pojawiło się nam opóźnienie. Jak zwykle będę się usprawiedliwiał natłokiem prac, ale na pocieszenie napiszę, że porobiłem nowe fotki. Będzie co recenzować. Jeśli chodzi o jakieś nowinki zakupowe, moja wyczekiwana paczka w końcu zakończyła odprawę celną, więc powinna pojawić się na dniach. W sobotę udało mi się też kupić pewien poszukiwany skarb, który chwilę po tym był wyprzedany. Opiszę go, jak dotrze. Czas na nowinki wydawnicze. Sentai ogłosiło nowości, a są to kolejno: Human Crossing: Complete Collection (SD-BD), Rocket Girls: Complete Collection (SD-BD), HATARAKI MAN: Complete Collection (SD-BD), Land of the Lustrous: Complete Collection (Steelbook Edition – BD), Girls’ Last Tour: Complete Collection (Limited Edition – BD). Zdecydowanie interesują mnie dwie ostatnie pozycje, a najbardziej przedostatnia. Trochę zdziwienie u fanów (lub zamieszanie) wywołała informacja, że będzie to steelbook, których to oni nie wydają, ale zawsze to lepsze niż standardowe wydanie. Tak, nie jestem ich jakimś pasjonatem, ale zawsze wyglądają bardziej ekskluzywnie od edycji zwykłej. Dobra, czas na część główną.
Dzisiejszym gościem honorowym jest kolejny film zakupiony podczas akcji „zamieniamy stare wydania DVD na BD od studia Ghibli”, a tym razem mowa o produkcji „Rodzinka Yamadów”. Jest to jeden z bardziej nietypowych tworów w historii tego studia, ponieważ został opracowany na podstawie tzw. 4-panelowej mangi – krótkie historie – i właściwie jest zbitką takich opowiastek. Tak, dokładnie, nie mamy tutaj jednej długiej fabuły, jak to zwykle w filmach bywa, a zbiór pomniejszych historii. Tak naprawdę nie jest to do końca prawda, ponieważ całość składa się w jakąś tam sensowną część, jednak nie spodziewajcie się w tym obrazie czegoś spektakularnego. Kolejnym dziwnym nieco faktem związanym z tym filmem jest istnienie serialu – ma sześćdziesiąt jeden odcinków. Trochę dziwnie jak na Ghibli? Chciałbym rzec, że pomimo tych lekkich dziwactw wyszli obronną ręką, ale nie do końca tak jest, co nie zmienia faktu, że film ten lubię i go polecam. Generalnie te opowiastki czasem są zabawne, czasem czegoś tam uczą lub przedstawiają bohaterów w różnych sytuacjach. Forma raczej nietypowa i niestety przez to traci jako film – dłuższą historię lepiej się śledzi i odpowiednio rozpisana bardziej zapada w pamięć. To nieuchronna bolączka tej produkcji. Kolejny fakt to trochę nietypowa grafika – bardzo prosta w sumie i pomyśleć by można było, że po przejściu z formatu DVD do BD nie będzie różnicy. Wiecie co? Jednak jest, sam się zdziwiłem, żeby nie było. Obraz jest ostrzejszy i przez to wyraźniejszy i ładniejszy. Produkcja a tym zyskała. Jeśli chodzi o tłumaczenie, to jest całkiem przyzwoite. Pamiętam, że nasze stare wydanie tez było całkiem niezłe – były jakieś okazjonalne literówki czy braki przecinków, ale ogólnie warte polecenia. Wracając do produkcji, jeśli przymkniemy oko na te dziwne zabiegi, które może nie pasują trochę do Ghibli, damy filmowi zwyczajnie szansę, to nas rozbawi, przykuje uwagę i nie będziemy wiedzieć, kiedy go obejrzeliśmy, a do krótkich nie należy. Ktoś by pewnie spytał, ale o czym to właściwie jest? Przytoczę opis wydawcy.
Yamadowie mieszkają w Tokio i starają się dzielnie stawiać czoła problemom życia codziennego w wielkim mieście. Ranga tych problemów jest zróżnicowana, a chwile komiczne przeplatają się z dramatycznymi. Zacięta walka o telewizyjnego pilota, pierwszy telefon od dziewczyny Noboru, konfrontacja taty z groźnym motocyklowym gangiem… Ta ciepła i pełna humoru opowieść sprawi, że Yamadowie zostaną waszą ulubioną rodzinką.
Ciekawostką jest fakt, który przeczytałem na forum poświęconym wydaniom anime, że napisy na DVD i BD są różne. Nie jest to może jakieś niezwykłe, jak się często okazuje. Przejdźmy może do detali.
IMG_8040_wynik
Specyfika wydania:
Języki: japoński, angielski
Dźwięk: DTS-HD Master Audio 5.1: japoński, angielski (BD), Dolby Digital 5.1: japoński, angielski (DVD)
Rozdzielczość: 1080p HD (BD), SD (DVD)
Format obrazu: 16:9
Region: B
Napisy: angielskie
Dyski: 1xBD i 1xDVD
IMG_8041_wynik
Film został wydany w edycji double play, czyli na obu formatach – DVD i BD. Mamy tutaj opakowanie typu BD-case w obwolucie. Okładka zdecydowanie przypomina nasze wydanie i jest przyjemna dla oka. Opisuję tutaj edycję z UK, która jest kopią amerykańskiej. Wprawdzie nie tej najnowszej wersji (od GKIDS), ale po przeczytaniu recenzji, fani właściwie nie dostrzegają różnicy. W środku mamy dwie płyty. Niewątpliwie cieszą różne nadruki na nośnikach. Pod względem jakościowym poziom BD i DVD jest zbliżony, ale wygrywa ten pierwszy.
IMG_8042_wynik
Podsumowanie: To udany film kultowego studia Ghibli, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Pozycje od nich oczarowują kolejne pokolenia, a ta produkcja należy do najbardziej nietypowych w ich dorobku, co nie znaczy, że nie jest warta zobaczenia. W naszym kraju od dawna wyprzedany, ale pomimo całkiem niezłego wydania, wypada gorzej od tutaj opisywanego (jakość BD jednak robi swoje mimo wszystko – pozornie tylko nic tutaj nie daje). Polecam zaopatrzenie się w opisywaną tutaj wersję, która jest do zdobycia w cenie polskiej z serwisów aukcyjnych – wiem, co mówię. To tyle na dzisiaj, miłego.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s