[ANIME BD] Pom Poko – Double Play (BD+DVD)

Drobne opóźnienie zawsze w cenie. Dobra, żarty na bok. Trochę za późno się wczoraj zebrałem do pisania i jakoś sobie dałem spokój. Dzisiaj już nie odkładałem tego na później, więc możecie czytać te słowa. Wczoraj dotarła do mnie trochę niespodziewanie paczuszka. Ku mojej wielkiej radości nie załapała się na kontrolę celną. Było blisko, więc może dlatego ją przepuścili lub zwyczajnie miałem szczęście. Większy problem stanowi inna, z którą się tam grzebią strasznie. Byłem pewien, że dostanę ją w tym tygodniu, ale aktualnie już to takie oczywiste nie jest. Jeśli chodzi o nowinki wydawnicze to trudno jakąś sensowną tutaj wspomnieć. Cały czas się zastanawiam, czy nie opisać wam kolejnej akcji KS. Tak, jeszcze się coś pojawiło. Nie jestem do niej przekonany ciągle, dlatego sobie odpuściłem. Jednak innym może przypaść do gustu, a i mnie coś ciągle do niej ciągnie. Sporo czasu jeszcze jest, więc może zmienię zdanie. Czas na część główną.
Dzisiejszym gościem honorowym jest film od Studia Ghibli o tytule „Szopy w natarciu”. Tym razem angielski tytuł jest zdecydowanie lepiej trafiony. Polski jest błędnym tłumaczeniem, ponieważ w filmie występują tanuki (japońskie jenoty), a nie szopy, jak głosi nam tytuł. Angielski tytuł, który jest podobny do oryginalnego, odnosi się do dźwięku, który pochodzi od bębnienia w brzuchy tych stworzeń (oczywiście w filmie). W każdym razie trochę u nas dali ciała na tym polu. Pod względem jakościowym było już całkiem nieźle, chociaż wydanie na BD wypada sporo lepiej. Mamy to świetne kodowanie, super kolory i braki spadków fps (przynajmniej na BD). Przeglądałem wersję DVD i wygląda właściwie identycznie z naszym rodzimym wydaniem, pomijając przesympatyczne i animowane menu w edycji UK. Ciekawostką jest fakt, że jest inne od tego na BD i może nawet lepsze. Już niejednokrotnie wspominałem, że jestem fanem tego studia, a ten film to również potwierdza. Jest przesympatyczny, a przy tym przemyca pewne prawdy moralne czy poglądowe, które niewątpliwie mają jego twórcy. Mowa tutaj oczywiście o pozostawianiu natury i nieniszczeniu jej infrastrukturą. Są tutaj jeszcze odniesienia do wierzeń i innych spraw, ale wspomniany temat jest tutaj najbardziej widoczny. Zresztą pojawia się niejednokrotnie w filmach od tego studia. Gdyby ktoś nie wiedział, o czym jest ta produkcja, posłużę się opisem wydawcy:
Piękny, usytuowany na wzgórzu las zamieszkany jest przez dość pokaźną społeczność szopów. Pomijając drobne sąsiedzkie waśnie, wiodą one życie spokojne i beztroskie – aż do chwili, kiedy w okolicy rozlega się warkot koparek i buldożerów. Okazuje się, że ludzie chcą zrównać las z ziemią i na tym miejscu wybudować osiedle mieszkaniowe. Szopy nie mogą do tego dopuścić. Postanawiają zastosować sabotaż: dzięki umiejętności transformacji, która umożliwia wcielenie się w dowolną postać, będą wszelkimi możliwymi sposobami utrudniać postęp prac budowlanych.
Pod względem napisów jest całkiem przyjemnie. W wydaniu angielskim nie występują szopy, tylko tanuki, gdyby się ktoś zastanawiał. Ciekawostką jest fakt, który przeczytałem na forum poświęconym wydaniom anime, że napisy na DVD i BD są różne. Nie jest to może jakieś niezwykłe, jak się często okazuje. Przejdźmy może do detali.

IMG_8047_wynik

Specyfika wydania:
Języki: japoński, angielski
Dźwięk: DTS-HD Master Audio 5.1: japoński, angielski (BD), Dolby Digital 5.1: japoński, angielski (DVD)
Rozdzielczość: 1080p HD (BD), SD (DVD)
Format obrazu: 16:9
Region: B
Napisy: angielskie
Dyski: 1xBD i 1xDVD

IMG_8421_wynik

Film został wydany w edycji double play, czyli na obu formatach – DVD i BD. Mamy tutaj opakowanie typu BD-case w obwolucie. Okładka zdecydowanie przypomina nasze wydanie i jest przyjemna dla oka. Opisuję tutaj edycję z UK, która jest kopią amerykańskiej. Wprawdzie nie tej najnowszej wersji (od GKIDS), ale po przeczytaniu recenzji, fani właściwie nie dostrzegają różnicy. W środku mamy dwie płyty. Niewątpliwie cieszą różne nadruki na nośnikach. Pod względem jakościowym poziom BD i DVD jest zbliżony, ale wygrywa ten pierwszy.

IMG_8048_wynik

Podsumowanie: To świetny film kultowego studia Ghibli, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Pozycje od nich oczarowują kolejne pokolenia, a ta produkcja jest jednym z przykładów ich niesamowitego poziomu. W naszym kraju od dawna wyprzedany, ale pomimo całkiem niezłego wydania, wypada gorzej od tutaj opisywanego (jakość BD jednak robi swoje). W dodatku miał sporo literówek, a za przetłumaczenie jenotów jako szopy powinni dostać o głowie. Teraz wielu fanów myśli, że to właśnie oznacza tanuki. Polecam zaopatrzenie się w opisywaną tutaj wersję, która jest do zdobycia w cenie polskiej z serwisów aukcyjnych – wiem, co mówię. To tyle na dzisiaj, miłego.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s