[ANIME BD] The Cat Returns – Double Play

No i w końcu mamy normalny wpis. Nic nie może trwać wiecznie, więc ten czas musiał nastąpić. Myślę tutaj o braku opisów dotyczących akcji promocyjnych, a nie zamknięciu tej strony. Do tego drugiej bardzo mi daleko – wręcz się bardzo wkręciłem w to pisanie, mam grono stałych obserwatorów i niezłą liczbę wejść. Dobra, czas na nowinki. Od wczoraj wprawdzie nic do mnie nie doszło, ale moja najbardziej oczekiwana pozycja i najdroższa w kolekcji przybyła do Polski. Teraz tylko sprawy celne i oby była w idealnym stanie. Będzie się działo. Kolejna paczuszka od sklepu JPF zmierza do mnie i pewnie dotrze jutro. Czas na nowości wydawnicze. Niewiele się ostatnio dzieje, bo pewnie wszyscy szykują coś na najbliższy konwent w ten weekend, ale jakoś wczoraj ogłoszono wydanie rocznicowe filmu „Mój sąsiad Totoro”. Wydanie zawiera film, książkę i soundtrack. W sam raz dla fanów brania kilku wydań tego samego, jak to mówią. Czas na część główną.
Dzisiejszym gościem honorowym jest film od Studia Ghibli o tytule „Narzeczona dla kota”. Jeśli dobrze pamiętam, to polski tytuł jest bliższy oryginalnemu od wersji angielskiej swoją drogą („The Cat Returns”). Kupiłem go podczas akcji sprzedawania DVD, by zdobyć wersję BD. Ten był pozycją obowiązkową, ponieważ polskie wydanie zostało wykonane tragiczne, by nie być bardziej dosadnym. Dawno już nie widziałem tak słabo wykonanego DVD. Zastanawia mnie, skąd nasz wydawca wytrzasnął tę kopię, bo zakładam, że nie zrobili tego sami. Główny zarzut to obraz w ramce. Tak, dokładnie, mamy ramkę i w niej właściwy film. Napisy są poniżej, więc powiększanie obrazu je ucina. Dodam do tego, że sama jakość była i tak słaba. Do tego jeszcze dochodzi średni przekład. Były literówki oraz jakieś dziwne tłumaczenia. Wydanie angielskie, które posiadam, ma bardzo dobrą jakość obrazu. Obraz jest niezwykle czysty jak w sumie reszta filmów z tego studia. Nie ma zwyczajnie porównania z naszym rodzimym wydaniem. Tłumaczenie przyjemne i tak samo z audio. Co ciekawe na płycie DVD (bo to wydanie z dwoma formatami) również mamy ładną jakość, chociaż trochę gorsza niż na BD. Czemu nasz wydawca nie miał takiej na swoim nośniku, pozostaje dla mnie zagadką. Pewnie większość z was wie, ale jest to jedyna kontynuacja w dorobku Ghibli. Chociaż trafniej byłoby ją nazwać „spin-offem”. W filmie „Szept serca” główna bohaterka pisze książkę, której fabuła jest pokazana w opisywanej tutaj produkcji. Taka tam ciekawostka, gdyby ktoś nie wiedział. A o czym ten film właściwie jest? Posłużmy się opisem od polskiego wydawcy:
Pewna dziewczynka o imieniu Haru w drodze ze szkoły przypadkowo ratuje spod kół samochodu bezpańskiego kota. Okazuje się jednak, że nie jest to taki sobie zwykły kot. Potrafi nie tylko elegancko podziękować ludzkim głosem za okazaną pomoc, ale także odwdzięczyć się w sposób niestandardowy. Niespodzianka w postaci kilkudziesięciu odświętnie zapakowanych paczuszek z myszami w szkolnej szafce na książki to dopiero początek. Haru ze zdumieniem dowiaduje się, że zasłużyła na życzliwość samego Króla Kotów, który proponuje jej małżeństwo ze swoim synem, Księciem Luną. Dziewczyna odbywa pełną przygód i niezwykłych emocji podróż do Królestwa Kotów, mając za przewodnika pewnego opasłego zgryźliwego kocura.
Film się świetnie ogląda pomimo faktu, że jest to jedna z gorszych produkcji tego studia. Brakuje tu ich słynnych ciekawych odniesień czy przekonań ukrytych za warstwą pięknej grafiki, czy muzyki. Narzeczona dla kota jest zwyczajnie ładną bajką, którą przyjemnie się ogląda, często bawi i ma fajnych bohaterów, ale niewiele więcej. Oczywiście jest to pozycja obowiązkowa dla fanów Ghibli, do których należę.
Czas na detale dotyczące fizycznych aspektów.
IMG_8049_wynik
Specyfika wydania:
Języki: japoński, angielski
Dźwięk: DTS-HD Master Audio 5.1: japoński, angielski (BD), Dolby Digital 5.1: japoński, angielski (DVD)
Rozdzielczość: 1080p HD (BD), SD (DVD)
Format obrazu: 16:9
Region: B
Napisy: angielskie
Dyski: 1xBD i 1xDVD
IMG_8050_wynik
Film został wydany w edycji double play, czyli na obu formatach – DVD i BD. Mamy tutaj opakowanie typu BD-case w obwolucie. Okładka zdecydowanie przypomina nasze wydanie i jest przyjemna dla oka. Opisuję tutaj edycję z UK, która jest kopią amerykańskiej. Wprawdzie nie tej najnowszej wersji (od GKIDS), ale po przeczytaniu recenzji, fani właściwie nie dostrzegają różnicy. W środku mamy dwie płyty. Niewątpliwie cieszą różne nadruki na nośnikach. Pod względem jakościowym poziom BD i DVD jest zbliżony, ale wygrywa ten pierwszy.
IMG_8051_wynik
Podsumowanie: To udany film kultowego studia Ghibli, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Pozycje od nich oczarowują kolejne pokolenia, a ta produkcja nie jest może jednym z przykładów ich niesamowitego poziomu, ale i tak wypada bardzo dobrze. W naszym kraju od dawna wyprzedany, ale i tak wydany wręcz tragicznie. W dodatku miał sporo literówek. Polecam zaopatrzenie się w opisywaną tutaj wersję, która jest do zdobycia w cenie polskiej z serwisów aukcyjnych – wiem, co mówię. To tyle na dzisiaj, miłego.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s