[ANIME BD] Whisper of the Heart – Double Play

Zgodnie z obietnicą przyśpieszam ze wpisami. Mam nadzieję, że chociaż przez te parę dni uda mi się je nadgonić. Narobiłem w końcu trochę fotek i warto by je było spożytkować. Jeśli chodzi o jakieś nowinki zakupowe, bez zmian. Jedyną ciekawostką są KS starsze, od których ostatnimi czasy otrzymuje masowo powiadomienia o zbliżającym się ostatecznym terminie edycji zmian adresu docelowego. Czyżbym miał dostać hurtowo wiele rzeczy? Oby przy tym mi jakiegoś VAT-u przy okazji nie naliczyli. Skoro już przy KS jesteśmy, warto wspomnieć, że kampania animowanej adaptacji Grisai w tym momencie już jest ufundowana. Pozostało tylko do zdobycia osiągnięcie w postaci dubbingu angielskiego. Nie interesuje mnie coś takiego, ale są pasjonaci, wieco tym wspominam. Od tej samej firmy mamy również KS od VN Island’s, gdzie można zdobyć dodatkowo jej adaptację. Kampania już zakończyła się sukcesem, ale liczymy na osiągnięcia – np. przetłumaczony artbook. W sumie miałem wspomnieć o jeszcze jakiś nowinkach, ale trzeba sobie coś zostawić na kolejne dni. Przejdźmy zatem do dania głównego.
Dzisiejszym gościem honorowym jest film Whisper of the Heart, czyli znany polskim fanom dzieło pod tytułem „Szept serca”. Jest to oczywiście pozycja od studia Ghbili. Jakiś czas temu zacząłem sobie powtarzać ich starsze filmy z boxu, który opisywałem dawno temu, klik. Wtedy naszła mnie pewna refleksja, czemu ciągle nie mam reszty pozycji na BD? Gdy porównałem filmy z boxu z losowymi pozycjami na DVD, byłem niestety porażony różnicą. Nasze wydania były wykonane słabo, nawet jak na standardy DVD. Zerknąłem na serwisy aukcyjne i ku mojemu zdziwieniu nasze rodzime wydania są tam sprzedawane za wysokie kwoty. Postanowiłem więc wystawić swoje DVD po takich cenach, by wymienić je na pozycje BD. Rezultatem tej akcji jest na przykład omawiane dzisiaj dzieło. Jakościowo dużo zyskuje na tym nośniku. Barwy są zdecydowanie lepsze, obraz ostrzejszy i bardzo płynny. Napisy też udane. O czym jest? Posłużę się notką naszego dystrybutora:
Czternastoletnia Shizuku jest pasjonatką książek. Nie tylko uwielbia je czytać, ale także marzy o tym, że kiedyś sama będzie je pisać. Wakacje spędza na lekturze książek z miejscowej biblioteki i na tworzeniu japońskich tekstów do znanych anglojęzycznych piosenek. Po jakimś czasie z zaskoczeniem odkrywa, że wszystkie książki, jakie wpadły w jej ręce, były wcześniej wypożyczone przez jednego i tego samego czytelnika… Pewnego dnia Shizuku, podążając śladami tajemniczego kota, trafia do antykwariatu, gdzie poznaje chłopca o imieniu Seiji. Pasją Seiji są skrzypce; pragnie on zostać ludwisarzem i, aby zrealizować to marzenie, gotów jest nawet na przeprowadzkę do Włoch. Shizuku i Seiji zaprzyjaźniają się. Shizuku podziwia chłopca za jego determinację i postanawia podążyć za jego przykładem – spróbować zrealizować swoje największe marzenie.
Film jest bardzo dobry, co tu dużo pisać. Ukazuje w świetny sposób kilka wątków. Dążenia do celu mimo przeciwności losu, przyjaźni przeistaczającej się w miłość, wyznaczania sobie celu w życiu i innych. Z jednej strony w sposób łagodny jest prowadzona fabuła, ale z drugiej wcale nie jest taka prosta. Reasumując Ghibli w świetnej formie. Jest to dodatkowo jedyny film od tego studia, który ma „kontynuację”. O niej innym razem, a teraz przejdźmy do detali.
IMG_8052_wynik
Specyfika wydania:
Języki: japoński, angielski
Dźwięk: DTS-HD Master Audio 5.1: japoński, angielski (BD), Dolby Digital 5.1: japoński, angielski (DVD)
Rozdzielczość: 1080p HD (BD), SD (DVD)
Format obrazu: 16:9
Region: B
Napisy: angielskie
Dyski: 1xBD i 1xDVD
IMG_8054_wynik
Film został wydany w edycji double play, czyli na obu formatach – DVD i BD. Mamy tutaj opakowanie typu BD-case w obwolucie. Okładka zdecydowanie przypomina nasze wydanie i jest przyjemna dla oka. Opisuję tutaj edycję z UK, która jest kopią amerykańskiej. Wprawdzie nie tej najnowszej wersji (od GKIDS), ale po przeczytaniu recenzji, fani właściwie nie dostrzegają różnicy. W środku mamy dwie płyty. Niewątpliwie cieszą różne nadruki na nośnikach. Pod względem jakościowym poziom BD i DVD jest zbliżony, ale wygrywa ten pierwszy.
IMG_8055_wynik
Podsumowanie: To wspaniały film kultowego studia Ghibli, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Pozycje od nich oczarowują kolejne pokolenia, a ten film jest jednym z przykładów ich niesamowitego poziomu. W naszym kraju od dawna wyprzedany, ale i tak wydany na podstawie średniego remasteru. W dodatku miał sporo literówek. Polecam zaopatrzenie się w opisywaną tutaj wersję, która jest do zdobycia w cenie polskiej z serwisów aukcyjnych – wiem, co mówię. To tyle na dzisiaj, miłego.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s